Ohrožené části domu
Balkon nebo lodžieDílnaDveře do bytuGarážChodbaKolárnaPlášť budovyProstory vně budovPřipojení energiePřístupy k domuPřízemní oknaSchodištěSchránkySklepní oknaSklepyStromy a keřeVenkovní osvětleníVchodové dveřeVýtahZadní vchod

Nacházíte se v sekci: Rady pro obyvatele domu » Vstup do domu

Vstup do domu

Předpokladem vybudování bezpečného domu je společné rozhodnutí všech jeho obyvatel projekt realizovat. Vstup do domu musí mít pouze omezený okruh lidí (nájemníci, doručovatelka apod.). Za vpuštění cizí osoby do domu musí odpovídat dospělá osoba. Zástupci různých institucí a firem musí svoji návštěvu ohlašovat předem a prokázat se firemním dokladem. V případě pochybností je lepší totožnost osoby a účel návštěvy ověřit u jejího zaměstnavatele. U podomních obchodníků a jiných cizích žadatelů o vstup do domu pod různými záminkami se vyplatí konzultovat postup se sousedem. Vpuštěnou osobu je nutno mít stále pod kontrolou a v konfliktních situacích volat neprodleně policii.

V některých domech se osvědčilo oddělení prostoru, který začíná domovními vstupními dveřmi, pokračuje chodbou s poštovními schránkami a případně přízemními místnostmi provozoven. Teprve další dveře, kterými se již vstupuje k jednotlivým bytům, jsou zajištěny bezpečnostními prvky a zabraňují vstupu cizích osob do obytného prostoru.

Se vstupem do domu úzce souvisí i využití audio a videotechniky - instalace bytových ovladačů zámku domovních dveří nebo videotelefonů. Dveřní videotelefony jsou pro tyto účely vhodnější, protože kromě elektrického ovládání zámku a komunikace, umožňují zobrazení příchozí osoby, což je neocenitelný bezpečnostní prvek. Domácí telefon slouží pro komunikaci s příchozí osobou do objektu a dále může být také využíván pro ovládání vstupní brány či závory. V praxi je zpravidla u vstupu do objektu nainstalováno tlačítkové tablo s hlasovou jednotkou a případně s integrovanou kamerou (videotelefon). Pomocí telefonu je pak možné komunikovat s příchozí osobou a stiskem tlačítka umožnit vstup do objektu (případně otevřít bránu, vrata nebo závoru).

Dále může následovat zodolnění domovních dveří (oplechování, bezpečnostní kování a kvalitní cylindrická vložka atd.).