Ohrožené části domu
Balkon nebo lodžieDílnaDveře do bytuGarážChodbaKolárnaPlášť budovyProstory vně budovPřipojení energiePřístupy k domuPřízemní oknaSchodištěSchránkySklepní oknaSklepyStromy a keřeVenkovní osvětleníVchodové dveřeVýtahZadní vchod

Nacházíte se v sekci: Schránky

Schránky

schrankyJe vhodné umístit schránky do chráněného prostoru, je možné je sledovat kamerovým systémem. Umístíteli schránky na plášti budovy, redukujete sice přístup cizích lidí do objektu, na druhou stranu schránky i jejich obsah vystavujete vandalismu.

Doplňující informace

Domovní listovní schránka může významným způsobem ovlivnit celkový dojem ze stavby a to nejen pozitivně, ale i negativně.

Požadavky na kvalitní, dostatečně prostorné a vhodně umístěné schránky přichází jak od poštovních doručovatelů (dosud od České pošty) tak i od uživatelů schránek. Jsou stížnosti především na nedostačující velikost schránky s ohledem na dnešní rozsah poštovních zásilek, jejich bezpečnost, nedostatečnou velikost vhozového otvoru což způsobuje poškození zásilek (např. vložená CD nebo drahé časopisy).

Domovní listovní schránka - nezbytná součást rekonstrukce domovního vstupu.

Domovní listovní schránky (populárně ale nesprávně poštovní schránky) představují sice jen detail z celé stavby, ale i tento detail je ošetřen normou. Normou sice platnou, ale nikoliv závaznou. Přesto by se každý rozumný investor měl držet této normy, která stanoví nejen standard kvality, ale stanoví také podmínky funkčnosti schránky.

Co je tedy z hlediska funkce schránky důležité a podstatné? Především rozměry. Základním rozměrem je velikost vhozového otvoru schránky. Tu stanoví norma na rozměr 30 - 35 mm (výška) x 325 mm (délka pro vhoz zásilky na šířku, nebo 30 - 35 x 280 mm pro vhoz na délku. Norma stanoví rozměry z hlediska velikosti zásilky, kterou by měla schránky pojmout a která by měla jít vložit do schránky bez jejího poškození - přelomení, pomačkání. Pro velikost vhozového otvoru je stanovena velikost tzv. normované zásilky. To je formát C 4 (229 x 334 mm) o tloušťce 24 mm. Norma ještě blíže určuje tuhost zásilky a to tak, že normovaná zásilka by měla být tvořena listy papíru o měrné hmotnosti 80 g/m2.

K dalším důležitým vlastnostem domovních listovních schránek, které jsou požadovány normou patří:

Bezpečnost zásilky - norma stanoví rozměry schránky pro zajištění zásilky proti neoprávněnému vyjmutí zásilky. Pokud tyto rozměry nejsou zajištěny pak stanoví povinnost dodatečné zábrany proti vyjmutí zásilky a opět definuje její rozměry.

Pevnost a kvalita - norma stanoví způsob provedení zkoušky pevnosti a bezpečnosti dvířek. Dále stanoví parametry zámku z hlediska nahodilého odemknutí schránky. Jde o počet nezaměnitelných kombinací zámku, buď 200 kombinací pro 1. stupeň bezpečnosti, nebo 500 kombinací pro 2. stupeň bezpečnosti.

Korozní odolnost - u schránek pro venkovní použití musí schránky splňovat požadavky pro třídu 3 nebo vyšší podle EN 1670.

Ergonomie a bezpečnost - norma stanoví instalační výšky vhozových otvorů v rozmezí 700 - 1700 mm a pro dveřní sestavy pak 400 - 1800 mm. Z hlediska bezpečnosti při vkládání a vyjímání zásilky pak stanoví, že v dosažitelném prostoru nesmí být ostré hrany. Z hlediska důvěrnosti schránky nemají mít průhledová okénka.

Sortiment a možné aplikace poštovních schránek

Široký sortiment listovních schránek v souladu s normou EN ČSN 13 724 představuje například schránky ve svislém provedení - o základních rozměrech 370 x 30 x 100 mm či v ležatém provedení o základních rozměrech 300 x 385 x 110 mm, ale v šikmém provedení s celou řadou rozměrových modifikací.

Všechny tyto schránky se používají do sestav ve vícebytových domech. Mimo to je na trhu i řada schránek pro rodinné domky a to, jak nástěnných tak i k zazdění do oplocení.

Schránky v sestavách se používají pro hromadnou bytovou výstavbu. Nejvýhodnějším řešením jsou tzv. dveřní sestavy k zabudování do vstupní stěny z profilů (předností je jednoduchá montáž a také to, že doručovatel nemusí vstupovat do domu - větší bezpečnost pro doručovatele i dům).

Často používanými jsou také sestavy nástěnné umísťované ve vnitřních prostorách domů. A také sestavy k zazdění instalované zpravidla v obvodové stěně domu jako průhozové schránky nebo ve vnitřních prostorách jako schránky s vhozem i výběrem vpředu. Nejméně používané jsou zatím volně stojící sestavy ve stojanech z ocelových, hliníkových nebo nerezových profilů.

Možností a alternativ řešení je mnoho; nemusí to být jen sestavy s čelní deskou (nejvíce požadované), ale podle podmínek i jiná řešení (volně stojící sestavy, sestavy průhozové k zazdění, nástěnné sestavy). Sestavy ze schránek různých rozměrů lze připravit podle prostorových možností i podle počtu uživatelů.

Vhodným doplňkem ke schránkám jsou sestavy, které reagují na více okolností, než předpokládá norma. Například sestavy doplněné o zvonková tabla s tlačítky s podsvětlenou jmenovkou, hovorový modul i videokameru, sestavy s různým stupněm tepelné izolace, sestavy z nadstandardního materiálu (nerez). Pro komplexní řešení vchodu mohou být domovní listovní schránky implantovány i do vstupních dveří a vstupní stěny z hliníkových nebo plastových profilů, dveře vybavené domovním číslem a názvem ulice s osvětlením i bez něho. Osvětlení může být ovládáno stmívačem či detektorem pohybu apod.

Domovní listovní schránka patří nejen k dobré vizitce každého domu a k jeho bezpečnosti. Počátek pocitu bezpečí a bezpečné domácnosti totiž začíná u každých vstupních dveří, vrat či branky do objektu nebo na zahradu. A sem určitě patří dobře vypadající, vkusná, bezpečná a kvalitně vyrobená schránka.