Ohrožené části domu
Balkon nebo lodžieDílnaDveře do bytuGarážChodbaKolárnaPlášť budovyProstory vně budovPřipojení energiePřístupy k domuPřízemní oknaSchodištěSchránkySklepní oknaSklepyStromy a keřeVenkovní osvětleníVchodové dveřeVýtahZadní vchod

Nacházíte se v sekci: Rady pro obyvatele domu

Rady pro obyvatele domu

Občané mohou ovlivnit míru bezpečnosti v domě dodržováním pořádku (prázdné chodby, vyklizené půdy, čistota) a dostatečným osvětlením společných prostor (chodby, sklepy) i osvětlením před domem. Z hlediska bezpečnosti má velký význam kromě osvětlení i upravené a přehledné prostranství před domem.

Neméně důležité jsou pro bezpečnost v domě dobré vztahy mezi lidmi (sounáležitost, zdravá všímavost, nezištnost atd.). Především děti, ženy a senioři by měli dodržovat zásady bezpečného chování (neotevírat neznámé osobě, nejezdit sami výtahem s neznámou osobou apod.).

Některá bytová družstva obnovují funkci domovníka, který dohlíží na pořádek a bezpečnost v domě a plní i informační funkci. V některých domech jsou do jeho místnosti (většinou v přízemí) svedeny výstupy zabezpečovacích ústředen z bytů na domovní Dohledové centrum. Jinde domovník monitoruje i domovní kamerový systém (v souladu se zákonem č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů). Kamery bývají instalovány ve výtahu, na chodbách, ve sklepě apod.

Bezplatná doporučená opatření a rady

Zasklení lodžie

Vstup do domu

Poplachové systémy

Program Bezpečná lokalita

Opuštění bytu z hlediska PO

Pojištění majetku

Jak postupovat při vykradení bytu

Zabezpečovací technika a lidský faktor

Elektronika ohlídá i malé děti