Ohrožené části domu
Balkon nebo lodžieDílnaDveře do bytuGarážChodbaKolárnaPlášť budovyProstory vně budovPřipojení energiePřístupy k domuPřízemní oknaSchodištěSchránkySklepní oknaSklepyStromy a keřeVenkovní osvětleníVchodové dveřeVýtahZadní vchod

Nacházíte se v sekci: Rady pro obyvatele domu » Poplachové systémy

Poplachové systémy

Poplachové systémy detekují a oznamují nenormální stav (jako například vniknutí nebo rozbití skla), ale neposkytují fyzickou ochranu. Použití poplachového systému je účinné pouze v kombinaci s mechanickými zábranami zbrzďujícími zločince.

V tomto směru spočívá role poplachového systému ve zjištění násilného vniknutí do objektu. Viditelné části poplachového systému mají na potenciální pachatele vliv odstrašující před:
a) vandalismem
b) vloupáním

Poplachový systém by měl být optimálně navržen tak, aby byla detekce aktivována, jakmile jsou mechanické zábrany napadeny.

Poplachový systém si vybírejte nejen podle ceny, ale především podle snadnosti ovládání. Poplachový systém se dá uvést do stavu střežení, zamknutím bytu nebo čipem, myslete na to, že jej musí ovládat vaše děti i vaše rodiče. Byty v přízemí musí mít možnost zastřežit jen okna a dveře a umožnit obyvatelům klidný spánek.

Přenos poplachového signálu
Kromě lokální signalizace sirénou je vhodné zajistit přenos poplachového signálu na dohledové centrum bezpečnostní služby.

Bezpečnostní služba by měla být schopna ochránit váš majetek po krádeži (obvykle hradí pojišťovna) i vám pomoci se sehnáním, sklenáře, zámečníka a dalších řemeslníků, kteří umějí napravit škody po zlodějích.

Nechytejte sami zločince, neumíte to!! A nechtějte to ani od bezpečnostní služby na to máme profesionály v řadách policie.

Připojení na poplachové přijímací centrum bezpečnostní služby řešte společně, dosáhnete lepších podmínek finančních i v rychlosti a kvalitě zásahu. Dohodněte si pravidla zásahu, zda bezpečnostní službě umožníte přístup do domu, bytu, postup v případě vyvolaného poplachu atp. Pro činnost Dohledového poplachového přijímacího centra (dříve PCO) platí ČSN EN 50518.

Prostorová ochrana
V době vaší nepřítomnosti je vhodné, aby byly místnosti vašeho bytu monitorovány čidlem pohybu, v kombinaci s ochranou dveří a oken (čidly otevření a u oken i čidly tříštění skla) mohou být eliminovány plané poplachy.

Pro poplachové systémy platí ČSN EN 50131 Poplachové systémy Poplachové zabezpečovací a tísňové systémy - Část 1 - Systémové požadavky, Část 7 - Pokyny pro aplikace.