Ohrožené části domu
Balkon nebo lodžieDílnaDveře do bytuGarážChodbaKolárnaPlášť budovyProstory vně budovPřipojení energiePřístupy k domuPřízemní oknaSchodištěSchránkySklepní oknaSklepyStromy a keřeVenkovní osvětleníVchodové dveřeVýtahZadní vchod

Nacházíte se v sekci: Rady pro obyvatele domu » Opuštění bytu z hlediska PO

Opuštění bytu z hlediska PO

  • Než opustíte svůj byt nebo dům, zkontrolujte, zda jsou vypnuty všechny tepelné spotřebiče, zda nezůstal zapnutý sporák nebo žehlička.
  • Při odchodu zhasněte všechna světla a doporučujeme také odpojit televizor od antény. Při bouřce by si mohl blesk přes anténní svod nalézt cestu do bytu a celý ho zdemolovat nebo i zapálit.
  • Zavřete všechna okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale může dojít k protečení vody i sousedům pod vámi. Náhlý poryv větru může způsobit i rozbití skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem.
  • Při delší nepřítomnosti doporučujeme rovněž uzavřít hlavní přívod plynu. I při nepatrném úniku se plyn v uzavřeném bytě může nahromadit. Soused, který neví o vaší dovolené, se vás bude chtít zeptat, zda plyn, který cítí na chodbě, neutíká u vás, zmáčkne zvonek a neštěstí je hotovo.
  • Pro případ, že by došlo například k prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky, je vždy dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u nich rezervní klíče. Hasiči se dostanou všude, ale oprava dveří také není zadarmo.