Olomoucký kraj Oblasti bezpečnosti Informace pro správce domu Rady pro obyvatele domu Úrovně odolnosti zabezpečení
Vizualizace

Ohrožené části domu
Balkon nebo lodžieDílnaDveře do bytuGarážChodbaKolárnaPlášť budovyProstory vně budovPřipojení energiePřístupy k domuPřízemní oknaSchodištěSchránkySklepní oknaSklepyStromy a keřeVenkovní osvětleníVchodové dveřeVýtahZadní vchod

Nacházíte se v sekci: Informace pro správce domu

Informace pro správce domu

Příležitosti k trestné činnosti lze omezit efektivní správou bytových domů a jejich okolí tím, že jsou dobře udržované, jsou použity vhodné zabezpečovací prostředky, domy jsou užívány, jak náleží a že jsou snahy o udržení pořádku sdíleny i obyvateli.

Správci by se měli starat zejména o:

  • vytváření pravidel pro užívání objektu a dohled nad jejich dodržováním
  • smlouvy o užívání objektu
  • údržbu (definovanou v podmínkách smlouvy o užívání)

Pravidla pro užívání objektu
Tato pravidla určují, jak se mají obyvatelé a návštěvníci chovat v domě a jeho okolí. Je třeba brát v úvahu následující aspekty: dodržování pravidel upravujících chování včetně obtěžování hlukem ve společných prostorách, dodržování bezpečnostních předpisů, organizace nakládání s odpadky, úklid společných prostor, odpovědnost za údržbu, atd. S pravidly se musí ztotožnit všichni obyvatelé domu, řešen má být vstup cizích osob, dohoda o využití videotelefonu, dálkového ovládání dveří (zda ano či ne), možnost nasazení kamerového systému.

Údržba
Efektivní údržba bytových domů aktivně přispívá k bezpečnosti. Záchranná a zabezpečovací zařízení musí být udržována v provozuschopném stavu a vždy připravena k použití. Stopy vandalismu, odpadků a graffiti zvyšují obavy z trestné činnosti a jsou pobídkou k další kriminalitě. Eliminace takovýchto škod a úklid odpadků a odstraňování graffiti by se mělo dělat okamžitě. Samospráva obyvatel je předpokladem pro úspěšnost jakéhokoli programu prevence kriminality nebo zlepšení pocitu bezpečí komunity. Obyvatelé by se měli procesu účastnit od samého počátku, protože bez jejich zkušeností a vize ke zlepšení je úspěch velmi limitován.

Základní povinnosti vyplývající ze zákona o požární ochraně v bytových domech

Provozování výtahů v bytových domech

Domovní listovní schránky
Olomoucký kraj Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje Ministerstvo vnitra České republiky - Bezpečná lokalita Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje Asociace technických bezpečnostních firem Grémium Alarm Prevence se musí vyplatit - Ministerstvo vnitra

Tvorba www stránek Winternet © 2011 Copyright 2011 Olomoucký kraj