Ohrožené části domu
Balkon nebo lodžieDílnaDveře do bytuGarážChodbaKolárnaPlášť budovyProstory vně budovPřipojení energiePřístupy k domuPřízemní oknaSchodištěSchránkySklepní oknaSklepyStromy a keřeVenkovní osvětleníVchodové dveřeVýtahZadní vchod

Nacházíte se v sekci: Rady pro obyvatele domu » Jak postupovat při vykradení bytu

Jak postupovat při vykradení bytu

Vloupání je třeba neprodleně oznámit na nejbližší služebnu Policie České republiky, případně na tísňovou linku 158 nebo 112. Pro policii je důležitá rychlost pátrání a neznehodnocení případných stop, které zanechá po sobě každý pachatel. Proto je třeba do příjezdu policie zajistit ostrahu objektu.

V prostoru místa činu nikdy nekuřte, nepijte a nejezte. Odhozený nedopalek náhodného zvědavce může kriminalisty nepříjemně zmást.

V žádném případě se nesnažte zjišťovat předběžnou škodu tím, že vstoupíte do objektu, ani se nepouštějte do úklidových prací po pachatelích. Není ani vyloučena možnost, že se pachatelé v objektu ještě nacházejí a že se v tísni mohou odhodlat k úniku za použití násilí nebo zbraně.

Pokud máte při ruce fotoaparát, můžete pomoci policii se zadokumentováním situace. Nejlepší službu kriminalistům prokážete tím, když vyčkáte jejich příjezdu v blízkosti objektu a budete schopni jim popsat vše potřebné (popis pachatele, směr jeho útěku, auto, apod.).

Do policejního protokolu je třeba uvést všechny okolnosti důležité pro pátrání po odcizených věcech (pokud máte fotografie odcizených předmětů, výrobní čísla spotřebičů, apod.). Policii mohou dovést na stopu pachatele a pro vás mohou být podkladem pro řešení náhrady škody pojišťovnou.

Je třeba připomenout, že poskytnutí byť jen drobného svědectví je občanskou povinností každého z vás, neboť dnes jste v pozici svědka a zítra se ocitnete v postavení poškozeného. Včasné odhalení, dopadení a potrestání pachatele je v zájmu všech a je tou nejlepší prevencí.