Ohrožené části domu
Balkon nebo lodžieDílnaDveře do bytuGarážChodbaKolárnaPlášť budovyProstory vně budovPřipojení energiePřístupy k domuPřízemní oknaSchodištěSchránkySklepní oknaSklepyStromy a keřeVenkovní osvětleníVchodové dveřeVýtahZadní vchod

Nacházíte se v sekci: Oblasti bezpečnosti » Dveřní prostory

Dveřní prostory

Kritická místa dveřního prostoru jsou: ostění, zárubeň (rám), závěsy (panty) a dveře (dveřní křídla).

Ostění - je dle typu stavby část stavebního prvku, kam se připevňují zárubně pro dveře. Jedná se buď o nosný nebo příčný panel, zděné nebo nosné příčky, dřevěný panel apod. Správná montáž zárubní se podstatně promítá do celkové odolnosti vstupního prostoru.

Zárubeň (rám) - může být dřevěná nebo kovová. Používají se i tzv. bezpečnostní zárubně. Jsou to silné svařené pásy nebo profilové ocelové rámy, které pomocí kotevních čepů či háků zapadajících do ozubů brání násilnému vyražení zárubně ze zdi.

Závěsy (panty) - jsou součástí dveřního křídla i zárubně. Dveřní křídla by měla být zavěšena na třech místech a panty umístěny na vnitřní straně dveří (pohled z bytu). Zvýšenou pozornost je třeba věnovat upevnění pantů a provést jejich ochranu proti vysazení dveří například zarážkou.

Dveře (dveřní křídla) - dělí se podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Ve starší zástavbě mohou ještě převládat dřevěné dveře včetně dřevěných zárubní a to buď jedno či dvoukřídlé. Přesto, že na první pohled vypadají zdánlivě masivně, pro zloděje, pokud nejsou opatřeny mechanickým zabezpečením, jsou jen malou překážkou. V panelových bytech jsou dveře v ocelových zárubních, avšak kvalita a prostupnost těchto dveří bez dostatečných přídavných prvků je malá.

Doplňková zařízení dveří

  • Zadlabací zámek s prvky pasivní bezpečnosti (odolný proti odvrtání, pojistka, při rozlomení vložky automaticky zablokuje vysunutou závoru, speciální protiplech). • Vrchní přídavný zámek (zdvojuje bezpečnost vstupních dveří, vložku nelze rozlomit, vyhmatat).
  • Dveřní závora příčná a celoplošná (chrání před násilným vyražením, vysazením a vyháčkováním vstupních dveří).
  • Pojistka dveřních závěsů, zábrana proti vysazení, pojistný řetízek, panoramatické kukátko, dveřní zástrč apod.).
  • Oplechovaní a výztuže dveří.
  • Různé typy mříží.

Neochráněné vstupní dveře nejsou pro pachatele žádným problémem. Buď dveře vysadí, vyháčkuje, vyrazí, vypáčí nebo prokopne. Riziko vysazení účinně snižují zábrany vysazení pantů. Vyháčkování dvoukřídlých dveří je možné zabránit západkami, šrouby, kolíky nebo vzpěrou neotvíraného křídla. Vyražení dveří můžete čelit zpevněním zárubně ocelovým pásem podél celého obvodu dveří. Proti vypáčení je možné se bránit obitím rámu dveří z vnější strany kovovým profilem, který zakryje škvíru mezi rámem a dveřmi. Prokopnutí dveří lze zamezit oplechováním vnitřní strany dveří.