Ohrožené části domu
Balkon nebo lodžieDílnaDveře do bytuGarážChodbaKolárnaPlášť budovyProstory vně budovPřipojení energiePřístupy k domuPřízemní oknaSchodištěSchránkySklepní oknaSklepyStromy a keřeVenkovní osvětleníVchodové dveřeVýtahZadní vchod

Nacházíte se v sekci: Rady pro obyvatele domu » Bezplatná doporučená opatření a rady

Bezplatná doporučená opatření a rady

Bezpečnost obydlí může do určité míry ovlivnit každý občan tím, že bude korigovat své jednání a návyky a dodržovat základní organizační opatření. Jsou to opatření jednoduchá a levná:

Řádně uzamykat a vhodně označit objekt
Odcházíte-li z objektu, i krátkodobě, vždy zavírejte všechna okna a uzamykejte všechny dveře. Neschovávejte nikdy klíče pod rohožku ani do květináče. Na zvonek, schránku a dveře uvádějte pouze vaše příjmení v množném čísle, bez titulů.

Zbytečně neupozorňovat na nepřítomnost
O svém odjezdu informujte pouze nejužší okruh lidí, kterým věříte. Požádejte důvěryhodnou osobu, aby v době vaší nepřítomnosti dohlédla na obydlí - větrala, zalévala květiny, sekala trávník, pravidelně vybírala schránku na dopisy apod. Nikdy nenechávejte vzkazy na dveřích o vaší nepřítomnosti. Dobu vaši nepřítomnosti nesdělujte ani do telefonního záznamníku či "vašim" přátelům na sociálních sítích. Využívejte elektronických zařízení, která v nepravidelných časech zapínají světla, televizi atd. pro zdání, že byt je obydlen.

Udržovat přehledný prostor před objektem
Dbejte na to, aby keře a stromy nezakrývaly velkou část objektu. To umožňuje zlodějům pracovat ve skrytu. Keře vhodně prostřihávejte. Nezapomínejte ani na dobré osvětlení před objektem. Díky lepší viditelnosti mohou tak i vaši sousedé snáze kontrolovat, zda je vše v pořádku.

Nevystavovat cenné předměty, nehovořit o nich, chránit je
Večer zatahujte závěsy nebo rolety. V odpadcích nenechávejte obaly od nových výrobků a spotřebičů. Nechlubte se před cizími lidmi tím, co máte doma cenného. Nejdražší cennosti ukládejte do sejfu v bance. Pokud chcete přechovávat cennosti doma, nenechávejte je na jednom místě - uložte je na různých těžko předvídatelných místech v bytě nebo si pořiďte trezor.

Označit, sepsat a řádně pojistit cenné předměty
Poznamenejte si sériová čísla a zvláštní označení vašich cenných předmětů, elektronických výrobků apod. Sepište seznam těchto předmětů a pečlivě ho uschovejte. Cennosti, které lze jen stěží označit si vyfotografujte. Tato opatření usnadní nalezení a identifikaci předmětů v případě odcizení a ulehčí tak práci pojišťovně a policii.

Udržovat dobré vztahy se sousedy
Udržujte dobré vztahy se sousedy, všímejte si podezřelých osob v blízkosti obydlí. Do bytu dovolte vstoupit jen osobám známým a důvěryhodným. Mějte se na pozoru před lidmi, kteří chodí ode dveří ke dveřím a nabízejí všelijaké podnikání s možností slušného zisku, různé zboží a služby. Mohou to být tipaři.