Ohrožené části domu
Balkon nebo lodžieDílnaDveře do bytuGarážChodbaKolárnaPlášť budovyProstory vně budovPřipojení energiePřístupy k domuPřízemní oknaSchodištěSchránkySklepní oknaSklepyStromy a keřeVenkovní osvětleníVchodové dveřeVýtahZadní vchod

Nacházíte se v sekci: Balkon nebo lodžie

Balkon nebo lodžie

balkon
  • Prostor lodžií a balkonů musí být zvenku dostatečně viditelný, zabezpečení se zvýší zasklením celé lodžie, prostor lodžie je možné opatřit světlem spínaným pohybovým čidlem.
  • Balkon nebo lodžie může být opatřena mříží, bezpečnostním sklem nebo fólií. (nejedná-li se o nouzový únik v případě požáru)

Doplňující informace

Zasklení lodžie

Lidé bydlící v panelových domech si nechávají zasklívat lodžie. Přináší jim to celou řadu výhod. Zasklená lodžie slouží jako překážka proti vniknutí, snižuje průnik venkovního hluku, zlepšuje tepelné parametry v bytě, chrání proti dešti, prachu, sněhu apod. Zasklením se navíc získá i "nový" prostor.

Základem systému jsou horní pojezdové a spodní kluzné vedení, ve kterých se posouvají skleněné dílce. Ty jsou vsazeny na svých vodorovných stranách do hliníkových profilů, ve kterých jsou uložena pojezdová kolečka. Spodní vodorovný profil vsazen do skleněného dílce je opatřen kluzáky, ty zajišťují směrové vedení dílců. Skleněné dílce se posouvají na předem stanovenou stranu k boční stěně lodžie, ke které se prostřednictvím mechanizmu horního vedení otočí a zajistí. Při odsunu a otočení všech dílců zůstane celá lodžie otevřená. Lodžii lze tedy otevřít buď částečně anebo úplně. Po úplném uzavření lodžie jsou skla zajištěna bezpečně zevnitř, takže je nelze zvenčí otevřít. Dále je systém vybaven větracím přípravkem umožňujícím stabilizovat pootevřenou tabuli ve větrací poloze, aniž by bylo nutno odsouvat skla.

Zasklená lodžie uspoří energii, nutnou na vytápění bytu v rozmezí 21 % až 37 % podle orientace ke světovým stranám. Uživatelé bytů se zasklenými lodžiemi uvádějí zvýšení teploty v přilehlé místnosti o 2 až 4 stupně.

Každá úprava, tedy i zasklení lodžie, může být prováděna pouze na základě vydaného stavebního povolení příslušným stavebním úřadem. Bez vydaného povolení firmy práci neprovedou. Jako technickou pomoc pro jednotlivé žadatele, družstva, či jiné vlastníky bytových objektů zpracovávají seriozní firmy zdarma projektovou dokumentaci, pro účely vydání stavebního povolení.